CO TO JEST REKUPERACJA



Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Czyli proces, w którym z ciepłego powietrza usuwanego z budynku odbieramy energię i przekazujemy do chłodnego ale świeżego powietrza nawiewanego. Sercem układu jest rekuperator, a za rozprowadzenie świeżego powietrza po budynku i usunięcie zużytego odpowiada system kanałów wentylacyjnych.

Tradycyjny, grawitacyjny system wentylacyjny mieszkań polega na usuwaniu zużytego powietrza z pomieszczeń mogących wydzielać zapachy oraz duże ilości wilgoci tj. kuchni, łazienek, WC itp. za pomocą kratek i kominów wentylacyjnych oraz wyrzuceniu go ponad dach budynku. Jednocześnie świeże powietrze dopływa poprzez nieszczelności okien do pomieszczeń „czystych” takich jak pokoje, salony. Ruch powietrza odbywa się zatem w kierunku od pokoi, salonów, sypialni poprzez korytarze, hole do kuchni i łazienek (WC).

Wprowadzenie stosowanych obecnie energooszczędnych rozwiązań do budownictwa zaowocowało dramatycznym pogorszeniem warunków naturalnych wewnątrz pomieszczeń. Uszczelniona stolarka okienna i drzwiowa całkowicie eliminuje dotychczas stosowany grawitacyjny sposób wentylacji budynków. W pomieszczeniach (przy stosowaniu wentylacji grawitacyjnej) następuje koncentracja niepożądanych składników w powietrzu, takich jak: dwutlenek węgla, para wodna, kurz oraz wiele chemicznych związków wydzielanych z materiałów budowlanych oraz elementów wyposażenia.

JAK DZIAŁA REKUPERACJA



Ciepło, które dostarczamy do budynku i za które płacimy, zawsze w pewnym stopniu z niego ucieka. Ponieważ ceny energii (gazu, energii elektrycznej, paliw stałych) systematycznie rosną, co raz większą uwagę przywiązujemy do energooszczędności budynków. Najważniejszą zaletą rekuperacji jest ograniczenie strat ciepła w budynku przy zachowaniu wysokiego komfortu przebywania i dobrej jakości powietrza wewnętrznego.

Zasada działania rekuperacji

Sercem systemu wentylacji mechanicznej jest rekuperator wyposażony między innymi w wymiennik ciepła. To od jego skuteczności zależy sprawność odzysku ciepła całego urządzenia, a także całego systemu rekuperacji.

Zużyte powietrze z budynku jest zasysane przez wentylator wywiewny i dostarczane na jedną stronę wymiennika ciepła. Natomiast świeże powietrze zewnętrzne trafia na drugą stronę wymiennika ciepła. Co ważne, strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą. Co oznacza, że zużyte powietrze usuwane z budynku nie dostaje się do świeżego powietrza nawiewanego. Zachodzi za to intensywna wymiana ciepła między strumieniami.

Rekuperator podłączony jest do kanałów wentylacyjnych, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po budynku, brudne zaś usuwane na zewnątrz.

Co ważne ,rekuperacja to nie tylko podgrzanie powietrza dostarczanego do budynku, to również filtracja powietrza

 oraz pełna kontrola nad pracą systemu wentylacyjnego.

GDZIE UMIEŚCIĆ REKUPERACJĘ?



Odpowiadając na pytanie gdzie umieścić rekuperację i jak powinna wyglądać instalacja rekuperatora należy oczywiście brać pod uwagę projekt instalacji wentylacyjnej.

CZY REKUPERACJA SIĘ OPŁACA – KORZYŚCI Z ODZYSKU ENERGII



Wiele osób zastanawia się, czy rekuperacja to rozwiązanie, które warto stosować. Odpowiedź jest bardzo prosta   zdecydowanie tak!

Dlaczego? Powodów nie brakuje.

Straty ciepła z budynku wraz z powietrzem wentylacyjnym sięgają nawet 60% strat całkowitych.

Dodatkowo możemy także poczynić oszczędności rezygnując w trakcie budowy z murowanych szybów i kominów wentylacyjnych. Okna nie muszą mieć mikrowentylacji, co więcej, nie wszystkie muszą być otwierane. Dodatkowo montowany kocioł może mieć mniejszą moc i możemy także zmniejszyć ilość grzejników. To dlatego że redukujemy straty ciepła.

Chodzi o to, że nawiewamy do domu wciąż świeże powietrze, usuwamy zużyte a wraz z nim znaczną ilość alergenów, grzybów, roztoczy. Przebywając w pomieszczeniach zamkniętych jesteśmy bowiem wciąż narażeni na kontakt z powietrzem o małej jonizacji ujemnej. Powietrze jest przesiąknięte „wyziewami” z tworzyw sztucznych, np. mebli, dywanów, detergentów itp. Dlatego zdając sobie z tego sprawę musimy szczególnie dbać o jego wymianę.
Czyste powietrze potrzebne jest nam jak czysta woda – w rzeczywistości nie da się bez niego żyć. Dlatego zadbajmy by w naszych domach go nie brakowało. Jak już wspomniano niejednokrotnie, we współczesnym budownictwie energooszczędnym nie da się stosować już wentylacji grawitacyjnej. To dlatego, że nie dostarczy ona już odpowiednich ilości świeżego powietrza.
Tylko nawiewno-wywiewna wentylacja mechaniczna i odzysk ciepła może wydajnie i oszczędnie zapewnić nam odpowiednie ilości świeżego, a także przefiltrowanego powietrza.


Kiedy najlepiej zająć się montażem systemu rekuperacji?



Do prawidłowego działania systemu rekuperacji niezbędny jest nie tylko specjalistyczny osprzęt, ale i system kanałów wentylacyjnych, którymi świeże i zużyte powietrze będzie transportowane. Jednak kanały używane w systemie rekuperacji różnią się od tych wykorzystywanych do wentylacji grawitacyjnej. To jeden z powodów, dla których o rekuperacji warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku lub na początku budowy. Wówczas można uniknąć budowy części kominów wentylacyjnych.

Etap I – montaż kanałów wentylacyjnych

Prace związane z instalowaniem rekuperacji można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich powinien być przeprowadzony, gdy dom jest jeszcze w stanie surowym zamkniętym – jeszcze przed wylewkami i tynkami. Najlepiej wtedy, kiedy wykonywane są wszelkie instalacje. W tym etapie przeprowadzany jest montaż kanałów wentylacyjnych, wykonuje się odwierty w stropach na piony oraz anemostaty wywiewne i nawiewne. Rozłożenie kanałów wentylacyjnych, gdy budynek jest jeszcze w stanie surowym, pozwala znacznie zmniejszyć koszty. Jeżeli odłożymy to na późniejszy czas – gdy dom będzie już wykończony – musimy liczyć się z przymusowym remontem.

Etap II – montaż rekuperatora

Etap drugi to zakup i montaż rekuperatora, a także m. in. kratek czerpni, wyrzutni oraz anemostatów. Możemy, a w zasadzie powinniśmy zostawić montowanie tych elementów na moment, gdy w budynku zakończą się wszelkie mokre i pylące prace.

Do wcześniej wykonanej instalacji rekuperator podłączony jest za pomocą specjalnych tłumiących przyłączy. Należy pamiętać żeby zarówno kanały wentylacyjne jak i sam rekuperator znajdował się w przestrzeni ocieplonej budynku, gdzie temperatura nie spada poniżej +5st. C, nawet podczas silnych mrozów.

Możliwość późniejszego zakupu i montażu rekuperatora umożliwia rozłożenie kosztu inwestycji w czasie. Jednak warto wiedzieć, że jeżeli zbyt długo będziemy odwlekać czas zakupu rekuperatora, budynek może nie przejść odbioru technicznego.


Zadzwoń do nas

Doradzimy najlepsze rozwiązanie dla Twojego budynku