Ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń

W latach 80-tych XX wieku grupa inżynierów opracowała system kontroli ciepła i wilgotności w budynkach, przypomina­jący naturalne obiegi jakie występują w przyrodzie.

Efekt kapilary i sieć złożona z przewodów kapilarnych stała się funda­mentalnym elementem technologii mat kapilarnych

Maty kapilarne zostały zaprojektowane jako system przekazujący energie cieplną do pomieszczeń, poprzez unikalne połączenie setek małych kapilarnych rurek w jeden system wymiany ciepła.


Maty kapilarne wykonane są z wysokiej jakości polipropylenu (PP-R). Rurki (3,4 i 4,3 mm) są uzyskiwane w procesie ekstruzji z zapewnieniem dużej dokładności i powtarzalności procesu

Zasada działania opiera się na podstawowym procesie zachodzącym w przyrodzie, a mianowicie na przekazywaniu ciepła na drodze promieniowania cieplnego (podstawowy proces dzięki któremu ziemia ogrzewana jest przez słońce)


Ciepło wypromieniowane z cieplejszej powierzchni przenika przez powietrze bez strat do zimniejszej powierzchni i ją ogrzewa. To powoduje, że w pomieszczeniu mamy ogrzane przedmioty, podłogę i ściany. Powietrze ogrzewane jest wtórnie od nagrzanych przedmiotów.


W trybie chłodzenia zimna woda przepływająca przez rurki kapilarne odbiera ciepło z otoczenia dając uczucie przyjemnego chłodu bez zbędnych przeciągów generowanych przy tradycyjnych układach klimatyzacyjnych


Maty kapilarne mogą być instalowane na wszystkich przegrodach budowlanych tj. ścianach, sufitach i na podłogach, a także na elewacji dachu jako absorbery ciepła z tych powierzchni.

Powierzchnie pomieszczeń wyposażone w maty kapilarne zapewniają równomierny rozkład ciepła i szybką reakcję systemu na zmiany zadanej temperatury (oddawanie ciepła jest odczuwalne już po 10 minutach od włączenia ogrzewania).


Ze względu na duże powierzchnie wymiany ciepła temperatura zasilania jest relatywnie niska

 w trybie grzania (23-36°C), a wysoka w trybie chlodzenia (15-18°C) i w zależności od powierzchni mat w relacji do powierzchni pomieszczenia oraz temperatury zewnętrznej waha się w przedziale 23°C – 36°C. Obniżenie temperatury zapewnia bardziej optymalną pracę pomp ciepła i kotłów kondensacyjnych w stosunku do typowego ogrzewania podłogowego opartego na układzie jednorurowym.


Dzięki rozwiniętej powierzchni wymiany ciepła duże ilości energii mogą być przesyłane bez przeciągów i bezgłośnie

nawet przy niewielkich różnicach temperatur między aktywnymi powierzchniami pomieszczenia i powietrzem w pomieszczeniu. System skutecznie pracuje w trybie grzania i chłodzenia, co niewątpliwie zapewnia mu przewagę nad innymi rozwiązaniami grzania powierzchniowego.

Korzyści

OSZCZĘDNOŚĆ


Do 70% zmniejszenie zużycia energii, i w konsekwencji niższe opłaty za ogrzewanie

HIGIENA


Zmniejszenie do minimum cyrkulacji powietrza a tym samym podnoszenia kurzu i alergenów
 
FUNKCJONALNOŚĆ


Ogrzewanie oraz chłodzenie i kontrola wilgotności w jednym systemie. Wyższy poziom komfortu, równomierność rozkładu ciepła

EFEKTYWNOŚĆ


Mała bezwładność systemu zapewnia szybką i skuteczną regulację temperatury w pomieszczeniu

KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z ZASTOSOWANIA MAT KAPILARNYCH WASSERKABEL DO OGRZEWANIA I CHŁODZENIA

Systemy mat kapilarnych są preferowane wszędzie tam, gdzie należy osiągnąć cele związane z komfortowym klimatem w pomieszczeniu, niskimi kosztami eksploatacji i konserwacji oraz przyjazną dla środowiska pracą:

  • brak negatywnego wpływu na zdrowie użytkownika (wolny od przeciągów i bezgłośny) przy znacznie wyższym komforcie (ogrzewanie i chłodzenie przez promieniowanie),
  • znacznie niższe zużycie energii = tańsze koszty operacyjne,
  • nie wymaga konserwacji, długa żywotność systemu
  • „Niewidoczna technologia” elastyczne rurki można zamontować na powierzchniach prostych jak i zakrzywionych (domy kopułowe, ściany łukowe) ukrywając je w warstwie wykończeniowej,
  • przyjazny dla środowiska w produkcji, eksploatacji i utylizacji (nadający się do recyklingu PP)
  • ogrzewanie i chłodzenie sufitowe zapewnia wyjątkowe samopoczucie ze względu na niskie temperatury zasilania.

PRZEWAGA NAD SYSTEMEM JEDNORUROWYM (TRADYCYJNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE)

W matach kapilarnych przepływ jest równoległy, co skutkuje takimi zaletami jak:

  • niska strata ciśnienia (redukcja kosztów pompy obiegowej),
  • wysoka dynamika (krótkie czasy reakcji zaledwie kilka minut),
  • duża powierzchnia wymiany ciepła dzięki małym odległościom kapilarnym (rozstaw rurek kapilarnych co 1cm lub 2cm, zapewnia równomierny rozkład ciepła na powierzchniach),
  • niewielkie różnice między temperaturą systemu i otoczenia (oszczędność energii, wysoka wydajność)

Te właściwości zapewniają między innymi możliwość skutecznej kontroli temperatury w pomieszczeniu zapewniając komfort i dobre samopoczucie użytkownikom.

Dodatkowe zalety:

  • wysokie zdolności grzewcze i chłodzące,
  • niska waga (możliwość montażu mat w sufitach podwieszanych i tynkach bez dodatkowych konstrukcji),
  • bardzo elastyczny (w tym dostosowujący się do zakrzywionych powierzchni),

 Ogrzewanie

PROMIENIOWANIE CIEPLNE

Grzanie na zasadzie ogrzewania występującego w przyrodzie

NISKA TEMPERATURA ZASILANIA

Woda zasilajaca o temperaturze: 26 – 36°

JAKOŚĆ POWIETRZA

Brak cyrkulacji kurzu

DYSTRYBUCJA CIEPŁA

Równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu

Oddawanie ciepła

Wszystkie ciała w temperaturze większej niż zero absolutne emitują energie cieplną w postaci fal podczerwonych czyli tzw. promieniowania cieplnego.

Ogrzewanie, w którym dominuje wymiana ciepła przez promieniowanie i które zapewnia możliwie jednorodny rozkład temperatury tworzy najbardziej komfortowe warunki użytkownikom: cichą prace, znaczącą redukcje konwekcyjnych ruchów powietrza, brak przenoszenia kurzu i zawartych w nim roztoczy

Efektywność pracy przy ogrzewaniu

Ze względu na niskie temperatury zasilania pompa ciepła pracuje z wyższym współczynnikiem efektywności COP. Przykładowo powietrzna pompa ciepła przy parametrach A7W35 osiąga COP = 4,65. Natomiast przy obniżeniu temperatury zasilania do 25 °C COP = 5

Zmniejszenie temperatury zasilania powoduje też zmniejszenie strat ciepła z budynku, czyli niska temperatura na zasilaniu to oszczędność w wielu obszarach, a suma tych oszczędności daje wyraźne zmniejszenie zużycia ciepła w stosunku do systemów konwencjonalnych i tradycyjnej podłogówki

ZE WZGLĘDU NA WIĘKSZĄ POWIERZCHNIĘ GRZEWCZĄ MATY KAPILARNE SĄ WYDAJNIEJSZE NIŻ TYPOWE UKŁADY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO.


Aby osiągnąć tę samą moc grzewczą, system oparty na matach kapilarnych wymaga niższych temperatur zasilania. Obniżona temperatura pracy powoduje zwiększenie sprawności pomp ciepła i kotłów kondensacyjnych, a co za tym idzie maty kapilarne są idealnym systemem dystrybucji ciepła w przypadku w/w źródeł ciepła. Ponadto maty kapilarne ze względu na niewielką średnicę mogą być montowane tuż pod powierzchnią powierzchni wykończeniowych takich jak panele, parkiet, gres, wykładziny podłogowe i inne. Takie ułożenie mat zapewnia łatwą i szybką regulację systemu (nie musimy wygrzewać kilku centymetrów betonu)


Ogrzewanie/chłodzenie oparte na matach kapilarnych zapewnia łatwą i szybką regulację temperatury oraz równomierny jej rozkład, łatwość montażu nawet w pomieszczeniach o skomplikowanych kształtach, zmniejszenie strat ciepła i zapotrzebowania ciepła budynku.

Chłodzenie i regulacja wilgotności

Chłodzenie matami kapilarnymi zapewnia komfort w pomieszczeniach, bez przeciągów, hałasu i instalacji dodatkowych urządzeń. Maty nie są widoczne, nie wymagają konserwacji i zapewniają swobodę aranżacji pomieszczeń.


W zależności od temperatury zasilania temperatura powierzchni sufitu wynosi około 19°C, przy czym różnica między przepływem a powrotem wynosi tylko 2 do 3 K. W zależności od rodzaju sufitu lub sytuacji montażowej można uzyskać moc chłodniczą do 100 W / m² (ΔT = 10 K) dla zamkniętych sufitów.


Aby móc bezpiecznie wykluczyć ryzyko spadku temperatury poniżej punktu rosy i związanego z tym powstawania kondensatu, układ chłodzenia wyposażony jest w czujnik punktu rosy, który automatycznie zamyka przepływ w obiegu w którym występuje ryzyko kondensacji.


Chłodzenie realizowane poprzez maty kapilarne zapewnia wysoki komfort użytkowania pomieszczeń poprzez równomierny rozkład i utrzymywanie stabilnej temperatury, bez gwałtownych wahań.


Dodatkowo system ten nie wymaga konserwacji, wymiany filtrów, czyszczenia i odgrzybiania. Nie występuje zjawisko przeciągów i dużych wahań temperatury.


Ze względu na stosunkowo wysoką temperaturę zasilania ~ 17°C (w typowych układach klimatyzacji temperatura zasilania wynosi 5 -7 °C ) mamy niskie zapotrzebowanie źródła chodu na energię.



W przypadku zabudowy ścian płytą G-K możliwe jest wykonanie systemu chłodzenia wraz z osuszaniem powietrza


Temperatura zasilająca wody może wynosić nawet +10°С, co diametralnie zwiększa wydajność chłodniczą systemu.


W celu zapewnienia cyrkulacji powietrza ściana taka musi posiadać otwory wentylacyjne na górze i na dole


Kondensat z powietrza odprowadzany jest do kanalizacji.



Zadzwoń do nas

Doradzimy najlepsze rozwiązanie dla Twojego budynku